Meet The Governors

Milton School is part of The Diocese of Ely Multi-Academy Trust (DEMAT), we have a Local Governing Body (LGB) which operates under a scheme of delegation agreed by the trust. You can find more details about DEMAT on the trust website at http://www.demat.org.uk/.

The LGB is comprised of between 3 and 17 members as follows:

  • Up to 9 members appointed by the Trust*
  • Up to 2 staff members
  • 2 parent members elected by parents
  • The Headteacher
  • The Incumbent of All Saints’ Church (or person nominated by the Archdeacon)
  • Up to 8 co-opted members

* 4 recommended by the Diocesan Board of Education, 4 recommended by the PCC of All Saints’ Church.

The terms of office of all governors (other than an ex-officio governor and the Headteacher) is four years.

The LGB operates 2 main committees to which it delegates responsibility for oversight of certain aspects of the school: Ethos, Education & Standards; Business & Personnel.

In addition to these we have:

  • A Budget Monitoring Group which reports to the Business & Personnel committee.
  • A Health and Safety Group which reports to the Business & Personnel committee.
  • A Policy Review Group which meets to review school policies and makes recommendations to the governing body for consideration.
  • A Salary review committee which meets when needed to review and approve pay decisions made by the Head teacher.

From time to time the LGB will convene committees required to review disciplinary issues or appeals.

  • Mr Andrew Everitt

    Chair of Governors

    chair@milton.cambs.sch.uk

    Governor Type: All Saints Church PCC nominated
    Term from 1st June 2017 to 31st May 2021

    Andrew joined the governing body in 2009 becoming Chair in September 2017. He brings experience from his professional role as a software engineer and manager in a multi-national software company where he works to bring cutting edge research to commercial reality. He is keen to enable a skilled and impactful governing body that supports the school to provide the best possible care and education for the children who attend Milton Primary. Andrew has lived in Milton for 20 years and currently has 2 children at the school.

  • Miss Sophie Barry

    Governor Type: Staff Governor
    Term from 1st April 2017 to 1st April 2021

    I joined the team at Milton C of E Primary School in September 2013 as a class teacher in Foundation. I then spent 3 years in Year 1 and now have begun an exciting year in Year 2. I thoroughly enjoy and embrace the challenges and opportunities that arise in teaching and strive to provide the best education for the children. As PSHE lead, I have contributed to ensuring children are taught about being safe, keeping healthy and managing behaviour and relationships. With these fundamental foundations we can provide children with a happy, stimulating and successful environment. The ethos of the school encompasses the core values that as staff we endeavour to impart on the children to create a mutually respectful setting. I am very proud and passionate about being part of the governance of the school as it enables me to communicate and embody a voice for the staff at Milton. The staff work extremely hard to create a safe and inspiring environment and I am grateful for the opportunity to support them and represent their views and ideas.

  • Rev David Chamberlin

    Governor Type: Incumbent / Ex Officio
    Term: While in Post

    David came to Milton in 2004 as Rector of All Saints' Church, and has been an ex-officio foundation governor of Milton Primary School since then. He has previous governor experience going back to 1989, including spells as chair of governors of two Norfolk Community First Schools, and has also been a foundation governor at St Bede's in Cambridge. For obvious reasons, David is keen to foster the Christian ethos of the school, and to maintain the excellent links between the school and the church.

  • Mr Mike Edey

    Governor Type: Diocesan Board of Education nominated
    Term from 29th November 2018 to 29th November 2022

  • Mrs Kathy English

    Governor Type: All Saints Church PCC nominated
    Term from 1st June 2017 to 31st May 2021

    Kathy English has lived in Milton since 1989 and has been a governor since 2015. As a retired solicitor, she brings to the board her experience of the professional and business world. A licensed lay minister at All Saints church, she has a particular interest in maintaining the school’s Christian ethos and encouraging the spiritual development of the children.

  • Mrs Janay Fehr

    Governor Type: Elected by parents
    Term from : 29/11/18 to 29/11/22

    Janay joined the governing body in November 2018 as a parent governor. She has lived in Milton since 2012 and her son is currently in reception at Milton Primary School.

    Janay brings to the role her experience as a secondary Maths teacher. She is a former head of faculty and is currently lead practitioner for a multi-academy trust of secondary schools in Cambridge.

    Janay would like to be able to use her experience to help the school achieve its aims and to contribute towards the learning and development of the young people in the community of Milton.

  • Ms Josie Gaynord

    Governor Type: All Saints Church PCC nominated
    Term from 1st Sep 2017 to 31st Aug 2021

    I am a PhD student at the University of Cambridge, and former pupil of Milton Primary School. I am a new member of the governing body and I am interested and excited to learn more about serving the school in this way.

  • Miss Rebecca Hawes

    Governor Type: Elected by School Staff
    Term From: 26th Mar 2018 to 25th Mar 2022

  • Mr Andrew Latchem

    Governor Type: Diocesan Board of Education nominated
    Term from 1st June 2017 to 31st May 2021

    Andrew joined the governing body fifteen years ago, initially as a parent governor and currently serves on the Business and personnel committee. He is the nominated governor for safeguarding and has a particular interest in the upkeep of the school premises and Health and Safety priorities. He has seen two sons pass through Milton school and has recently retired after 35 years working in Local Government.

  • Mrs Lillian Leedham

    Governor Type: Co opted
    Term from 1st June 2017 to 1st June 2021

    Lillian has lived in Milton since 2005, with her husband and two daughters, one of whom currently attends Milton Primary School. Her other daughter is a former pupil of the school. Lillian joined the governing body in 2015 and currently chairs the Business & Personnel committee.

    Since 2010, Lillian has worked as the Finance Officer for a primary school in Cambridge, supporting the Head and Governors there. She brings to the governing body first-hand experience in managing a primary school’s finances, personnel and facilities so that a safe, stimulating learning environment is available for all pupils.

    Before becoming a mother, Lillian worked as a supply chain manager for Unilever for 13 years, having graduated from Strathclyde University in her home city of Glasgow with a degree in Engineering.

  • Mrs Nicola Parsons

    Governor Type: Elected by parents
    Term from : 1st June 2017 to 31st May 2021

    Nicola joined the governing body in June 2017 as a parent governor. She would like to be able to contribute more to the school to help support the children, staff and governors in their goals and help the future direction of the school. The education of primary school children is essential and she can offer her time and experience to assist in maximizing the full potential of all the pupils at Milton School.

    Nicola currently has 2 children at Milton School, in Year 2. Before having children, she was working as Scientific Support Manager with both inhouse and field teams. The experience of people management, sales and marketing, project work, change management and working closely with European colleagues, has given her a wide skill set to help in her governor role.

  • Dr Clive Petry

    Governor Type: Diocesan Board of Education nominated
    Term from 1st June 2017 to 31st May 2021

    Clive joined the governing body in 2013, initially as a parent governor. He currently chairs the Ethos, Education and Standards committee, and is the Pupil Premium Champion governor with an interest in closing the attainment gap of disadvantaged children. His son has just finished studying at Milton and his daughter is currently in year 5. He works as a researcher at the University of Cambridge Department of Paediatrics and is an Elder at a local church. He uses experiences that he has gained from both of these in his role as a governor.

Governors who have stepped down in the last 12 months
  • Mrs Bridget Gaynord

    Governor Type: All Saints Church PCC nominated
    Term from 1st Sep 2017 to 15th Mar 2019

  • Dr Clare Wilson

    Stepped Down July 2018 - continuing as associate governor until July 2019
    Governor Type: Diocesan Board of Education nominated
    Term from 1st June 2017 to 31st May 2021

  • Mr Michael Staplehurst

    Stepped Down July 2018
    Governor Type: Co opted
    Term from 1st June 2017 to 31st May 2021

    Mike has lived in Milton for 24 years and been a governor at Milton for over 15 year. All three of his children having long since passed through the school but he continues to support the school as a local Governor. An engineering background with broad commercial and operational experience from his professional role in a multi-national company. He is passionate about enabling learning and encouraging schools to equip young people to be receive the best possible education who attend Milton Primary.

  • Mr Steve Blatch

    Stepped Down April 2018
    Governor Type: Co Opted
    Term from 1st Sep 2017 to 31st Aug 2021

    Steve originally joined the governing body in 2013. He brings experience from his professional role as a software engineer and manager. He believes that a good primary education is critical, as it forms the best foundation for the next steps in life. Steve firmly believes that all children, regardless of starting point, deserve the best possible education and is keen to support the school, in any way he can, to help them to achieve the best possible outcomes for all pupils. He has lived in Milton for 18 years and has one child at the school.